Странната Южна Африка + фотогалерия 53 снимки

Лъвче в Природния парк за лъвове край Претория. Снимки: авторката

Йоханесбург ни посрещна неприветливо. Първо попаднахме в тясна, зле осветена зала, където като герои на Кафка заварихме да се извиват дълги опашки за проверка на паспортите. При три кацнали едновременно самолета, от пет гишета работеха две. Пътниците – от всички възможни цветове – уморени, изнервени и тихо ругаещи. Както каза нашият приятел, който ни посрещна – тези ще си изкарат боя по време на Световното (Южна Африка е домакин на следващото световно първенство по футбол)… Когато запитах защо няма адекватно обслужване, той обясни лаконично: „Липса на кадри.”

Защо ли това не ме учуди никак. Излязохме от летището и тук дойде първият цивилизационен шок – идеална чистота и път като слънце. Няма дупки, няма кръпки… Пътищата, строени от злите колонизатори, още на са мръднали. Дали заради климата (никаква влажност, температура около 30 градуса през четирите сезона), дали заради липса на разсипан бетон по асфалта от тежки камиони, багери и т. н., те бяха като нови. „Кога ще ги стигнем… африканците?” Още първият ме държеше, когато дойде втори цивилизационен шок – по улиците няма бели хора. Улиците са „черни”.

Ако искаш да се движиш, качваш се на колата и внимаваш къде отиваш, за нищо на света не трябва да се губиш и да влизаш в непознати квартали. Могат да ти се случат много, ама много лоши неща. Сред чернокожите престъпността е голяма. Сексуални насилия, особено над деца, са нещо обичайно. Самият новоизбран президент Зума е обвиняван в корупция и… изнасилване. Той беше подкрепен като кандидат от Нелсън Мандела, но беше остро разкритикуван от чернокожия епископ Дезмънд Туту, нобелов лауреат. Зума признава за сексуален контакт с прислужничка в къщата си, но не е осъден. Чернокожите го смятат за герой, защото се оказало, че тя била вирусоносител на СПИН, а той не се заразил…

Кейптаун

Скулптурни фигури на Нелсън Мандела и негови сподвижници от Африканския национален конгрес в морска градина, част от крайбрежния райот Уотърфронт в Кейптаун. Снимки: авторката

Скулптурни фигури на Нелсън Мандела и негови сподвижници от Африканския национален конгрес в морска градина, част от крайбрежния райот Уотърфронт в Кейптаун. Снимки: авторкатаТейбъл маунтин над Кейптаун. Наричат я Планината маса, защото през повечето време я покриват облаци като бели покривки. Снимки: авторкатаТюлени лежат на кей за яхти в крайбрежния район на Кейптаун Уотърфронт. Снимки: авторкатаПланината над Кейптаун отдалеч. Снимки: авторкатаПланината Тейбъл маунтин с характерните облаци като бели покривки. Снимки: авторкатаМалко пристанище в крайбрежния район Уотърфронт в Кейптаун. Снимки: авторкатаОркестър от улични музиканти изпълнява традиционна африканска музика. Снимки: авторкатаПристанище в крайбрежния район Уотърфронт в Кейптаун. Снимки: авторкатаКвартал на Кейптаун, разположен до езеро. Снимки: авторкатаПристанище за яхти в крайбрежния район Уотърфронт в Кейптаун. Снимки: авторкатаКръстовище в Кейптаун. Снимки: авторкатаБар в Кейптаун. Снимки: авторкатаОбщ изглед от Кейптаун по пътя за планината. Снимки: авторкатаМим забавлява минувачите на улица в крайбрежния район Уотърфронт в Кейптаун. Снимки: авторкатаРиби в аквариума "Ту оушънс" (Двата океана) в Кейптаун. Снимки: авторкатаКът от аквариума "Ту оушънс" (Двата океана) в Кейптаун. Снимки: авторкатаАкула в аквариума "Ту оушънс" (Двата океана) в Кейптаун. Снимки: авторкатаПосетителка се оглежда в стъклото, зад което плува акула в аквариума "Ту оушънс" (Двата океана) в Кейптаун. Снимки: авторката

Научихме, че бурките – така наричат потомците на първата независимата Бурска република основана от Пол Крюгер – много не се церемонят. Движат в огромни джипове, въоръжени с пушки и с по 2 кучета от породата Риджбек. Приятели от махалата имат такова куче, добро и дружелюбно животно. В Претория  научих, че точно тази порода  кучета са били обучавани за  лов на африканци. Сигурно е било ужасно, защото чернокожите  и досега изпитват неистов страх от тях. И не само. Ако искаш да наемеш прислуга, първо и задължително условие е да няма пуснато куче, пък било то и луксозен териер от Йоркшир. Това ни разказаха  нашите приятели и ни заведоха в голф-клуба на бурките. Там можеш да се разхождаш на воля, да пиеш хубаво кафе, да хапнеш вкусно и да поиграеш бридж с приятелки, докато мъжете се забавляват с топки. Научихме, че много бели напускат родната си Южна Африка и се изнасят към Австралия. Прибрахме се по светло и приседнахме край  басейна на сладки приказки и ароматно южноафриканско вино. Утре ни предстоеше среща с лъвовете…

Кампс бей и Саймън таун

Крайбрежната улица в Кампс бей, известен курорт и луксозно предградие на Кейптаун. Снимки: авторката

Крайбрежната улица в Кампс бей, известен курорт и луксозно предградие на Кейптаун. Снимки: авторкатаХотелчета в Кампс бей. Снимки: авторкатаКрайбрежната улица в Кампс бей. Снимки: авторкатаСкали на плажа в Кампс бей. Снимки: авторкатаПлаж край Кампс бей, известен курорт и предградие на Кейптаун. Снимки: авторкатаЖена с деца чака на спирка в Кампс бей. Чернокожите попадат тук само като обслужващ персонал. Снимки: авторкатаСкали на плажа в Кампс бей. Снимки: авторкатаКрайбрежна алея в Саймънс таун - градче край Кейптаун. Снимки: авторкатаБрегът в градчето Саймънс таун. Снимки: авторкатаПаркинг в Саймънстаун край брега. Снимки: авторкатаПингвини се излежават край къщите в Саймънс таун. Снимки: авторкатаУлица в Саймънс таун. Снимки: авторкатаПингвини лежат на скалите в Саймънс таун. Снимки: авторката

Станахме рано в трепетно очакване да видим отблизо „царя на животните”  Изпихме набързо кафето и тръгнахме към  Природния парк за лъвове в Претория. Неповторимо преживяване… След лъвовете, видахме и фермата за крокодили, която беше по път. Очаквах кръвожадни зверове, а видях мързеливо излегнати алигатори, които гледаха с досада и нас, и гледачите с мръвки в ръка. Явно беше хитър трик за наивни туристи. Разбрахме, че има разочаровани и от живото сафари. Можеш да висиш цяла нощ и животно за цяр да не видиш. Фирмите обещават повторен тур, но и тогава не е много сигурно.

В Кейптаун предлагат друг вид  преживяване: разходка с лодка при белите акули. Ако се появят разбира се… Най-сигурно е да отидеш в аквариума, където първо виждаш много повече и второ – не преживяващ кошмара „морска болест”. За мен лично, вторият вариант беше за предпочитане…

Краят на света и лъвовете

Нос Добра надежда отдалеч - най-южната точка на африканския континент. Снимки: авторката

Нос Добра надежда отдалеч - най-южната точка на африканския континент. Снимки: авторкатаНос Добра надежда. Снимки: авторкатаУказателни табели, разположени накрая на нос Добра надежда, сочат посоките към големите градове на света. Снимки: авторкатаТабела с координатите на нос Добра надежда. Снимки: авторкатаНос Добра надежда, където се събират двата океана - Индийския и Атлантическия. Снимки: авторкатаТабела на самия нос Добра надежда, където се снимат всички туристи. Снимки: авторкатаУкрепление на нос Добра надежда, където по времето на Втората световна е имало разположен таен радар, за да засича преминаващите кораби. Днес мястото е туристическа атракция. Снимки: авторкатаМаймуни на пътя край нос Добра надежда. Снимки: авторкатаНос Добра надежда от друг ъгъл. Тук се събират двата световни океана. Снимки: авторкатаГледката от самия край на нос Добра надежда. Снимки: авторкатаЛъвче в Природния парк за лъвове край Претория. Снимки: авторкатаСлужител в Природния парк за лъвове край Претория. Снимки: авторкатаЛъв албинос в парка. Снимки: авторкатаЖираф в Природния паарк за лъвове край Претория. Снимки: авторкатаПостройки на входа на парка.  Снимки: авторкатаДеца от детска градина на посещение в Природния парк за лъвове. Снимки: авторкатаТуристите могат да се доближат до малките лъвчета. Снимки: авторкатаЖираф в парка. Снимки: авторкатаСън сити - хазартен град. На снимката се виждат изкуствено море и плаж. Снимки: авторкатаСкулптура на Нелсън Мандела пред "Дом Мандела" в Йоханесбург. Снимки: авторкатаУченици на посещение в мемориал на национално-освободителното движение в Йоханесбург. Снимки: авторкатаПарк в хазартния град Сън сити. Снимки: авторката

Аквариумът се намира в едно от най-красивите и посещавани места в Кейптаун – т. нар. Уотърфронт, дълга крайбрежна ивица в града, осеяна с паркове, кейове за яхти, заведения и магазини. Преди да потънеш в аквариума, можеш да приседнеш на чистичка пейка, да погледаш  уличен театър, да послушаш  жива музика. После можеш да изпиеш чаша бира с вкусна риба в някой от многото ресторанти, да гледаш играта на тюлените и да се наслаждаваш на африканското слънце.

Маймуни на пътя край нос Добра надежда. Снимки: авторката

Сън Сити, градът на приказките, е построен върху угаснал вулкан, той е едно забележително архитектурно творение от каменни статуи на животни, някои от които вградени в скалите, лъскави хотели, изкуствено море с “истински” вълни и още десетки атракции, коя от коя по-чудновати.  Африканското царство на удоволствията е може би най-уникалният „комплекс” в света – дворци, потънали в пищен разкош, заимстван от богатството на африканската природа и ултрамодерните удобства на съвременността. Според местните легенди и митове  преди много години тук се заселва и установява своето кралство древна африканска цивилизация. На мястото на днешния Палат в центъра на Сън Сити е бил някогашният царски палат, разрушен от силно земетресение, прогонило изцяло жителите на града.

Стигнахме и края на света – нос Добра надежда. Като наближихме, маймуни наизлязоха и ни преградиха пътя. Предупредиха ни да не ги храним, да не се доближаваме до тях, да не ги закачаме. Гледахме ги как безцеремонно се разхождат по платното с малките си… Като стигнеш до носа, гледката си заслужава пътуването. Пред теб се събират двата световни океана. Усещането е величествено.

Свят
Коментарите под статиите са спрени от 2014 г., заради противоречиви решения на Европейския съд, който в един случай присъди отговорност за тях на стопаните на сайта, после излезе с противоположно становище. В e-vestnik.bg нямаме капацитет да следим и коментари на читатели. Обект сме на съдебни претенции заради статии, имали сме по няколко дела с искове за по 50-100 хил. лева. Заради което приемаме дарения за сайта (виж тук повече), чиито единствени приходи са от рекламни банери.